2025 წლის 1 იანვარს ევროკავშირის 2024/3019 დირექტივა ოფიციალურად შევიდა ძალაში. აღნიშნული, რომელმაც 1991 წლის ჩარჩო ჩაანაცვლა, ურბანული ჩამდინარე წყლების გაწმენდის დირექტივის განახლებული ვერსიაა. იგი არა უბრალოდ რეგულაციების წყებაა, არამედ გზამკვლევი წყლის სექტორში ნულოვანი დაბინძურებისა და კლიმატ-ნეიტრალურობის მისაღწევად 2015 წლის პარიზის შეთანხმების შესაბამისად. ახალ გამოწვევასთან ერთად, დირექტივა წარმოადგენს ევროკავშირში საინჟინრო კომპანიებისა და მუნიციპალიტეტებისთვის ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის შესაძლებლობასაც.
რადიკალური ცვლილება წყლის ციკლის მართვაში
შეცვლილი დირექტივა იმ ხარვეზებს პასუხობს, რაც ბოლო 30 წლის განმავლობაში ევროკავშირში ურბანული ჩამდინარე წყლების მართვის მიმართულებით არსებობდა. 1991 წლის ვერსია[1] ძირითადად წყლის ორგანული ნივთიერებებისა და ნუტრიენტებისგან გაწმენდაზე იყო ორიენტირებული, ახალი დირექტივის[2] მოქმედების სფერო კი უფრო ფართოა - იგი მიკროდამაბინძურებლებისგან გაწმენდას, ენერგონეიტრალიტეტის მიღწევასა და ურბანული ჩამდინარე წყლების ჩაშვების მართვას მოიცავს. მისი მიზანი 2050 წლისთვის გარემოს ტოქსიკური ნივთიერებებისგან გათავისუფლებაა.
მომავალი ათწლეულების განმავლობაში ევროკავშირში საინჟინრო პროექტები სწორედ ამ ცვლილებების გათვალისწინებით განხორციელდება. დირექტივასთან შესაბამისობისთვის მუნიციპალიტეტებმა და სახელმწიფო უწყებებმაც უნდა უზრუნველყონ აღნიშნული ცვლილებების ინტეგრირება ურბანული ჩამდინარე წყლების გეგმაში.
ძირითადი ცვლილებები დირექტივაში
1. მეოთხე ეტაპის გაწმენდის დანერგვა
ტრადიციული გამწმენდი ნაგებობები ორგანული ნივთიერებების (მეორე ეტაპის) და ნუტრიენტების (მესამე ეტაპის) მოცილებაზეა ორიენტირებული, მაგალითად ფოსფორისა და აზოტის. ახალ დირექტივაში გამკაცრდა ამ ორი ნივთიერების კონცენტრაციების ზღვრებიც.
პარამეტრი / პირობ არსებული ზღვრები[1] ახალი ზღვრები (2024/3019)[2]
საერთო ფოსფორი: 2 000 – 30 000 მ3/დღე 2 მგ/ლ 0.7 მგ/ლ
საერთო ფოსფორი: > 30 000 მ3/დღე 1 მგ/ლ 0.5 მგ/ლ
საერთო აზოტი: 2 000 – 30 000 მ3/დღე 15 მგ/ლ 10 მგ/ლ
საერთო აზოტი: > 30 000 მ3/დღე 10 მგ/ლ 8 მგ/ლ
თუმცა, გამორჩეული სიახლე ის არის, რომ დირექტივა სავალდებულოს ხდის დამატებით მიკროდამაბინძურებლებისგან გაწმენდასაც, რაც მოიცავს ფარმაცევტულ ნარჩენებს, კოსმეტიკურ საშუალებებსა და მიკროპლასტმასს.
აღნიშნული ნივთიერებები ორ კატეგორიად იყოფა:
• კატეგორია 1 - ადვილად მოსაცილებელი ნივთიერებები, მოიცავს ამისუპრიდს, კაბამაზეპინს, დიკლოფენაკს და ა.შ.
• კატეგორია 2 - რთულად მოსაცილებელი ნივთიერებები, მოიცავს ბენზოტრიაზოლს, კანდესარტანს და ა.შ.
ტექნიკური მოთხოვნა: მუდმივად უნდა მოწმდებოდეს მინიმუმ 6 ნივთიერების კონცენტრაცია (პირველი კატეგორიიდან ორჯერ მეტი, ვიდრე მეორედან) იმის დასადასტურებლად, რომ მეოთხე გაწმენდის ეტაპი ასრულებს თავის ფუნქციას.
მეოთხე ეტაპის დანერგვის მოთხოვნა ეხება ყველა დიდი ზომის ნაგებობას (>30 000 მ3/დღე) და ბევრ საშუალო ზომის ნაგებობას (2 000 – 30 000 მ3 სენსიტიურ ზონებში), რომლებიც მათი რისკების შეფასების საფუძველზე შეირჩევა.
დირექტივის მუხლი 8 ასევე ამტკიცებს გამწმენდი სისტემის ეფექტურობის კონკრეტულ სტანდარტს დამაბინძურებლების შემცირებისთვის, დანართი 1-ის მიხედვით კი ნაგებობამ მეოთხე ეტაპის გაწმენდის დროს დამაბინძურებლების მინიმუმ 80%-ის მოცილება უნდა უზრუნველყოს.
მიკროდამაბინძურებლების მოცილების ერთ-ერთი მეთოდია ულტრა და ნანო ფილტრაციის ტექნოლოგიები, რომელთა ერთ-ერთი ყველაზე მაღალტექნოლოგიური მწარმოებელია კომპანია PENTAIR, თავისი მოწინავე სისტემით X-Flow[3].
რაც შეეხება ორგანული ნივთიერებების, აზოტისა და ფოსფორის მონიტორინგს, ინდუსტრიულ სტანდარტს წარმოადგენს HACH-ის ონლაინ და ლაბორატორიული მოწყობილობები, მაგალითად:
• სპექტროფოტომეტრი DR4900[4] - მნიშვნელოვანია ფოსფორისა და აზოტის ახალი ზღვრების დასაცავად;
• NP6000sc Phosphate Analyser[5] - ფოსფორის ონლაინ მონიტორინგისთვის
• UVAS plus sc[6] - ორგანული ნივთიერებების მონიტორინგისთვის
• EZ1102sc Colorimetric Analyser[7] - ამონიუმის, ნიტრატების, ნიტრიტების, სრული ფოსფატი, ფოსფატი;
• BioTector[8] (TIC/TOC, TC, VOC BOD/COD კორელაციის შემდეგ, TN & TP) - უნივერსალური მოწყობილობა ორგანიკის და ნუტრიენტებისთვის.
2. ენერგონეიტრალიტეტი - ნარჩენების გარდაქმნა ენერგიის წყაროდ
ჩამდინარე წყლების სექტორი ამჟამად ევროკავშირის სათბური აირების მთლიანი ემისიის დაახლოებით 0.8%-ზეა პასუხისმგებელი. ახალი დირექტივა სექტორს ავალდებულებს, 2045 წლისთვის მიაღწიოს ენერგონეიტრალიტეტს - გამწმენდმა ნაგებობამ უზრუნველყოს სულ მცირე იმდენივე ენერგიის წარმოება, რამდენსაც მოიხმარს.
ამისთვის ნაგებობებს დასჭირდებათ ენერგოეფექტიანობის მკვეთრი გაუმჯობესება და ადგილზე განახლებადი ენერგიის წარმოება, იქნება ეს ლამის გადამუშავებით ბიოაირის მიღება, კოლექტორებიდან სითბოს აღდგენა თუ მზის/ქარის ენერგიის გენერაცია.
დირექტივის მოთხოვნების შესასრულებლად, რაც ევროკავშირის ქვეყნებში რეგულარული აუდიტით შემოწმდება, გამწმენდი ნაგებობისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იქნება ენერგიის მართვის ISO 50001 სტანდარტის დანერგვა. ამავდროულად, საინჟინრო კომპანიებს ისეთი სისტემების დაპროექტება მოუწევთ, რომლებიც არამხოლოდ წყლის გაწმენდაზე, ასევე ბიოაირის წარმოებაზე (EN 12176) და თბური ენერგიის აღდგენაზე იქნება ორიენტირებული.
რესურსების აღდგენისთვის და გარემოსდაცვით სტანდარტებთან შესაბამისობისთვის კომპანიები Nijhuis Saur Industries[9] და VEOLIA[10] წარმოადგენენ მსოფლიო ლიდერ ტექნოლოგიურ ჰაბებს.
ჩამდინარე წყლების გადატუმბვის პროცესში მოსახმარი ელექტრო ენერგიის შესამცირებლად გამორჩეულია კომპანია Jung Pumpen-ის ტუმბოები, მაგალითად MultiCut[11] და MultiStream series[12].
KROHNE-ის WATERFLUX ელექტრომაგნიტური მრიცხველების საშუალებით შესაძლებელია მაქსიმალური სიზუსტით განისაზღვროს წყლის ნაკადი და მოხმარებული წყლის რაოდენობა. მოწყობილობა ისეთ კრიტიკულ სტანდარტებს აკმაყოფილებს, როგორებიცაა MI-001 (MID), OIML R49 და ISO 4064.
3. „დამბინძურებელი იხდის“ პრინციპი და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება
აღნიშნული ცვლილებებით ევროკავშირი მნიშვნელოვან ნაბიჯს დგამს ფინანსური ტვირთის განაწილების მიმართულებით. მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ახალი სქემა ფარმაცევტულ და კოსმეტიკურ კომპანიებს ავალდებულებს, დაფარონ მეოთხე ეტაპის გაწმენდის ხარჯების სულ მცირე 80%.
შესაბამისად, დამაბინძურებლების მწარმოებელი თავადვე იქნება პასუხისმგებელი მათ მოცილებაზე, რაც ფინანსურ ტვირთს შეუმსუბუქებს როგორც გადასახადის გადამხდელებს, ასევე წყალმომარაგების კომპანიებს.
4. ორიენტირი პატარა ზომის დასახლებებზე
თუ ადრე მხოლოდ დიდ ქალაქებს ეხებოდა გარკვეული რეგულაციები, ახლა აღნიშნულმა პატარა დასახლებებიც მოიცვა. წყლის შეგროვებისა და გაწმენდის სისტემების სავალდებულო ზღვარი 400 მ3-დან 200 მ3-მდე შემცირდა, რაც ნიშნავს, რომ ევროკავშირში ათასობით შედარებით პატარა დასახლებას 2035 წლისთვის ინფრასტრუქტურის განახლება, კანალიზაციის სისტემების გამართვა და მეორე ეტაპის (ბიოლოგიური წმენდა / ნუტრიენტების შემცირება) დანერგვა მოუწევს.
დამატებით, დირექტივა დიდ ქალაქებს „ურბანული ჩამდინარე წყლების მართვის ინტეგრირებული გეგმის“ შემუშავებას ავალდებულებს. ეს უკანასკნელი სანიაღვრე წყლების გადმოღვრის აღმოფხვრას ისახავს მიზნად, რაც ძლიერი წვიმების დროს დაბინძურების ერთ-ერთი ძირითადი გამომწვევია. გეგმები ბუნებაზე დაფუძნებულ გადაწყვეტებს უნდა ითვალისწინებდეს, როგორებიცაა მწვანე სახურავები, გამტარი ტროტუარები და ა.შ.
შედარებით მცირე ზომის დასახლებებისთვის კომპანია ATB Water-ის AQUAMAX® (DIN EN 12566-3) წარმოადგენს ევროპაში ყველაზე გავრცელებულ მოწყობილობას, რომლის წყალობით მცირე ზომის გამწმენდი ნაგებობები იდეალურად უმკლავდება მაღალი დატვირთვის მერყეობას.
5. საერთო ჯანმრთელობისა და PFAS-ის მონიტორინგი
COVID 19-ით გამოწვეული პანდემიის დროს მიღებული გამოცდილების გათვალისწინებით, დირექტივა სავალდებულოს ხდის ჩამდინარე წყლებში საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის პარამეტრების (ვირუსები და ანტიმიკრობული რეზისტენტობის მარკერები) მონიტორინგს.
დირექტივაში ასევე განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა „მარადიული ქიმიური ნივთიერებების“ - PFAS-ის კონტროლს. ამ მიმართულებით იგი თანხვედრაშია ევროკავშირის სასმელი წყლის დირექტივასთან - 2020/2184. PFAS-ის მონიტორინგი სავალდებულოა არამხოლოდ დიდი ზომის, ასევე 2 000 მ3-ის ზომის ნაგებობებისთვის, რომლებიც სენსიტიურ ზონებში უშვებენ წყალს.
აღსანიშნავია, რომ ევროკომისია ამჟამად მუშაობს ჰარმონიზებულ პროტოკოლებზე ჩამდინარე წყლებში PFAS-ების კონცენტრაციის გასაზომად, რაც, სავარაუდოდ, 2027 წლისთვის იქნება მზად.
მიუხედავად იმისა, რომ ცვლილებების განხორციელების საბოლოო ვადა 2045 წლამდე გრძელდება, საწყისი მნიშვნელოვანი ეტაპები, მათ შორის დირექტივის ეროვნულ კანონმდებლობაში ასახვა და მეოთხე ეტაპის გაწმენდის პირველი სამიზნე მაჩვენებლების მიღწევა უნდა მოხდეს 2027 და 2033 წლებში.
In-Situ Inc. უზრუნველყოფს PFAS-ისგან გაწმენდის პროცესის რეალურ დროში მონიტორინგს. Aqua TROLL ზონდები აკვირდება წყლის ძირითად პარამეტრებს, რათა დადასტურდეს PFAS-ის მოცილების პროცესის ეფექტურობა, ხოლო VuLink ტელემეტრიისა და HydroVu სერვისების საშუალებით შესაძლებელია დისტანციური ობიექტის მონაცემების მყისიერი გადამოწმება მობილური ტელეფონით და კომპიუტერით.
ძირითადი სტანდარტები, რაც ევროკავშირში საინჟინრო სტრატეგიას განსაზღვრავს
1. ISO 16075 - ოქროს სტანდარტი წყლის ხელახალი გამოყენებისთვის
ვინაიდან ახალი დირექტივა ხელს უწყობს “წყლის ცირკულარულ ეკონომიკას”, ბევრი გამწმენდი ნაგებობა ორიენტირებული იქნება გაწმენდილი წყლის ხელახალ გამოყენებაზე, კონკრეტულად სარწყავად ან სამრეწველო მიზნებისთვის სისტემებისთვის.
• ISO 16075-ის (ნაწილები 1-3) - სახელმძღვანელო მითითებები კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ნებისმიერი პროექტისთვის, რომელიც წყლის ხელახალ გამოყენებას ისახავს მიზნად. ისინი განსაზღვრავს წყლის ხარისხის კრიტერიუმებს, რისკების მართვასა და გაწმენდის იმ ეტაპებს, რომლებიც აუცილებელია ადამიანის ჯანმრთელობისა და ნიადაგის სტრუქტურის დასაცავად.
• ინტეგრაცია EU 2020/741 რეგულაციასთან - ეს სტანდარტი მჭიდრო კავშირშია ევროკავშირის წყლის ხელახალი გამოყენების რეგულაციასთან (EU 2020/741), რომელიც ადგენს მკაცრ კატეგორიებს (A-D) რეცირკულირებული წყლისთვის, მისი გამოყენების დანიშნულების მიხედვით.
2. EN 12255 - დიზაინი და ინჟინერია
ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობების დამატებითი ეტაპების დიზაინის და ინჟინერიისთვის EN 12255 სერია რჩება ევროპული საინჟინრო საქმიანობის საყრდენად. იგი ადგენს ზოგად საინჟინრო მოთხოვნებს, დაწყებული დიზაინისა და მშენებლობის საფუძვლებიდან, დასრულებული კონკრეტული ტექნოლოგიური პროცესებით, როგორებიცაა მექანიკური გაწმენდა, ბიოლოგიური ფილტრაცია და ლამის მართვა. რაც მნიშვნელოვანია, იგი მოიცავს ფიზიკო-ქიმიურ პროცესებს, რაც საფუძვლად დაედება მესამე და მეოთხე ეტაპის გაწმენდის ახალ განახლებას.
ევროკავშირის დირექტივა 2024/3019 ჩამდინარე წყლების გამწმენდ სადგურებს „რესურსების აღდგენის ცენტრებად“ გარდაქმნის, რაც ქმნის გარემოზე ზრუნვის ახალ სტანდარტს და ამავე დროს მოითხოვს ახალ ცოდნასა და ტექნოლოგიებს.
2026 წლის I სექტემბერს ძალაში შედის საქართველოს კანონი წყლის რესურსების შესახებ - შესაბამისი ტექნიკური რეგლამენტები განსაზღვრავს, თუ რა სტანდარტების დაკმაყოფილება იქნება საჭირო ადგილობრივ მოთხოვნებთან შესაბამისობისთვის. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ კანონის ახალი ვერსია ევროკავშირის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციით შეიქმნა, მოსალოდნელია რომ ახლო მომავალში გამოსაცემი ტექნიკური რეგლამენტებიც ახალ დირექტივასთან იქნება შესაბამისობაში. აქედან გამომდინარე, დირექტივის მოთხოვნების დაკმაყოფილება წყლის კანონთან შესაბამისობის გარანტი უნდა გახდეს.
[1] - ურბანული ჩამდინარე წყლების გაწმენდის დირექტივა, 1991
[2] - Directive (EU) 2024/3019 of the European Parliament and of the Council of 27 November 2024 concerning urban wastewater treatment
[3] - PENTAIR X-FLOW
[4] - DR4900 Laboratory Spectrophotometer
[5] - NP6000sc Phosphate Analyser
[6] - UVAS plus sc Sensor
[7] - EZ1102sc Ammonium Colorimetric Analyser
[8] - HACH BioTector
[9] - Nijhuis Saur Industries
[10] - VEOLIA
[11] - MULTICUT
[12] - MultiStream
აღიარებული სტანდარტების ინტეგრირება წყლის კანონის ტექნიკურ რეგლამენტებში - გზამკვლევი
როგორ ეხმარება გერმანიის გამოცდილება (ISO, EN, DIN, MID, SIL) საქართველოს ახალი წყლის კანონისა და ევროპული სტანდარტების ჰარმონიზაციაში.
აღიარებული სტანდარტების ინტეგრირება წყლის კანონის ტექნიკურ რეგლამენტებში - ჩამდინარე წყლებისა და წყლის რესურსების მონიტორინგი
რატომ არის MCERTS, UBA, TÜV და WMO სტანდარტები მნიშვნელოვანი გერმანიისა და ევროკავშირის წყლის რესურსების ზუსტი მონიტორინგისთვის.
წყლის ხარისხის კონტროლი რეალურ დროში - დისტანციური მონიტორინგის შესაძლებლობები
18 სექტემბერი, 2025
როგორ მუშაობს წყლის ხარისხის დისტანციური მონიტორინგი და ამ მიმართულებით ინდუსტრიის საუკეთესო მოწყობილობებს - HACH-ის ინსტრუმენტებს განვიხილავთ.

What the EU Directive Means for the Future of Wastewater
On January 1, 2025, EU Directive 2024/3019 officially entered into force. Replacing the 1991 framework, this updated version of the Urban Wastewater Treatment Directive is more than just a set of regulations; it is a roadmap for achieving zero pollution and climate neutrality in the water sector, in line with the 2015 Paris Agreement. Alongside new challenges, the directive presents an opportunity for engineering companies and municipalities across the EU to implement innovative technologies.
A Radical Shift in Water Cycle Management
The revised directive addresses the gaps that have existed in urban wastewater management across the EU over the last 30 years. While the 1991 version primarily focused on removing organic matter and nutrients, the scope of the new directive is much broader—covering micropollutant removal, achieving energy neutrality, and managing urban runoff. Its ultimate goal is to reach a toxic-free environment by 2050.
In the coming decades, engineering projects within the EU will be implemented precisely with these changes in mind. To ensure compliance with the directive, municipalities and government agencies must integrate these requirements into their urban wastewater management plans.
Key Changes in the Directive
1. Implementation of Quaternary (Fourth-Stage) Treatment
Traditional wastewater treatment plants focus on removing organic matter (secondary treatment) and nutrients (tertiary treatment), such as phosphorus and nitrogen. The new directive has introduced even stricter concentration limits for both of these substances.
Table: Comparison of Wastewater Treatment Limits
Parameter / Condition Current Limits New Limits (2024/3019)
Total Phosphorus: 2,000 – 30,000 m3/day 2 mg/l 0.7 mg/l
Total Phosphorus: > 30,000 m3/day 1 mg/l 0.5 mg/l
Total Nitrogen: 2,000 – 30,000 m3/day 15 mg/l 10 mg/l
Total Nitrogen: > 30,000 m3/day 10 mg/l 8 mg/l
However, the most notable update is that the directive mandates additional treatment for micropollutants, including pharmaceutical residues, cosmetic products, and microplastics.
These substances are divided into two categories:
• Category 1 – Easily removable substances: Includes Amisulpride, Carbamazepine, Diclofenac, etc.
• Category 2 – Hard-to-remove substances: Includes Benzotriazole, Candesartan, etc.
Technical Requirements: The concentration of at least six substances must be continuously monitored (with twice as many from Category 1 as from Category 2) to verify that the quaternary treatment stage is performing effectively.
The requirement for implementing quaternary treatment applies to all large-scale plants (>30,000 m3/day) and many medium-sized plants (2,000 – 30,000 m3/day in sensitive areas), selected based on their risk assessments.
Article 8 of the directive also establishes a specific efficiency standard for pollutant reduction. According to Annex 1, the plant must ensure at least an 80% removal rate of pollutants during the quaternary treatment stage.
One method for removing micropollutants is Ultrafiltration (UF) and Nanofiltration (NF) technology. One of the leading high-tech manufacturers in this field is PENTAIR, with its advanced X-Flow system.
For the monitoring of organic matter, nitrogen, and phosphorus, the industry standard is provided by HACH's online and laboratory equipment, such as:
• DR4900 Spectrophotometer – Essential for maintaining compliance with the new phosphorus and nitrogen concentration limits.
• NP6000sc Phosphate Analyzer – Designed for high-precision online monitoring of phosphorus levels.
• UVAS plus sc – Provides continuous online monitoring of organic matter (SAC 254).
• EZ1102sc Colorimetric Analyzer – Used for the analysis of Ammonium, Nitrates, Nitrites, Total Phosphate, and Orthophosphate.
• BioTector (TIC/TOC, TC, VOC, BOD/COD correlation, TN & TP) – A universal, robust analyzer for organic load and nutrient monitoring.
2. Energy Neutrality – Transforming Waste into Energy
The wastewater sector is currently responsible for approximately 0.8% of the European Union's total greenhouse gas emissions. The new directive mandates the sector to reach energy neutrality by 2045—meaning wastewater treatment plants must ensure they produce at least as much energy as they consume.
To achieve this, plants will need to drastically improve energy efficiency and implement onsite renewable energy production. This includes generating biogas from sludge treatment, heat recovery from sewers, or solar and wind power generation.
To comply with the directive's requirements, which will be verified through regular audits across EU member states, implementing the ISO 50001 energy management standard will be critical for treatment plants. Simultaneously, engineering firms must design systems focused not only on water purification but also on biogas production (EN 12176) and thermal energy recovery.
For resource recovery and environmental compliance, companies like Nijhuis Saur Industries and VEOLIA serve as world-leading technological hubs. Furthermore, to reduce electricity consumption during the pumping process, Jung Pumpen offers standout solutions, such as their MultiCut and MultiStream series pumps.
With KROHNE WATERFLUX electromagnetic flowmeters, it is possible to determine water flow and consumption with maximum precision. The device meets critical standards such as MI-001 (MID), OIML R49, and ISO 4064.
3. The “Polluter Pays” Principle and Extended Producer Responsibility (EPR)
With these changes, the European Union is taking a significant step toward the fair distribution of financial burdens. The new Extended Producer Responsibility (EPR) scheme mandates that pharmaceutical and cosmetic companies cover at least 80% of the costs associated with quaternary (fourth-stage) treatment.
Consequently, the producers of these pollutants will be held responsible for their removal, which will alleviate the financial pressure on both taxpayers and water utility companies.
4. Focus on Small Settlements
While previous regulations primarily targeted large cities, the new directive now extends its reach to smaller settlements. The mandatory threshold for water collection and treatment systems has been lowered from 400 m3 to 200 m3. This means that by 2035, thousands of smaller settlements across the EU will be required to upgrade their infrastructure, organize sewage systems, and implement secondary treatment (biological treatment and nutrient reduction).
Additionally, the directive mandates that large cities develop Integrated Urban Wastewater Management Plans. These plans aim to eliminate combined sewer overflows, which are a major source of pollution during heavy rainfall. The plans must prioritize nature-based solutions, such as green roofs, permeable pavements, and similar infrastructure.
For smaller settlements, the AQUAMAX® (DIN EN 12566-3) by ATB Water is the most widely used system in Europe. It allows small-scale treatment plants to ideally manage high fluctuations in wastewater loads.
5. Public Health and PFAS Monitoring
Building on the lessons learned during the COVID-19 pandemic, the directive mandates the monitoring of public health parameters—such as viruses and antimicrobial resistance markers—in wastewater.
The directive also places a special emphasis on controlling "forever chemicals" known as PFAS (Per- and polyfluoroalkyl substances). In this regard, it aligns with the EU Drinking Water Directive (2020/2184). PFAS monitoring is mandatory not only for large-scale plants but also for facilities with a capacity of 2,000 $m^3/day$ that discharge into sensitive areas.
Notably, the European Commission is currently developing harmonized protocols for measuring PFAS concentrations in wastewater, which are expected to be ready by 2027.
Although the final deadline for implementation extends to 2045, critical initial milestones—including the transposition of the directive into national legislation and achieving the first target benchmarks for quaternary treatment—must be met by 2027 and 2033.
In-Situ Inc. provides real-time monitoring for the PFAS treatment process. Aqua TROLL multiparameter probes monitor key water quality indicators to verify the efficiency of PFAS removal, while VuLink telemetry and HydroVu services allow for the instantaneous remote verification of site data via mobile phones and computers.
Key Standards Defining EU Engineering Strategy
1. ISO 16075 – The Gold Standard for Water Reuse
Since the new directive promotes a Circular Water Economy,” many treatment plants will focus on reusing treated wastewater, specifically for irrigation or industrial purposes.
• The ISO 16075 (Parts 1-3) guidelines are critical for any project aiming for water reuse. They define water quality criteria, risk management, and the treatment stages necessary to protect human health and soil structure.
• Integration with Regulation (EU) 2020/741: This standard is closely linked to the EU Water Reuse Regulation, which establishes strict categories (A-D) for reclaimed water based on its intended use.
2. EN 12255 – Design and Engineering
For the design and engineering of additional treatment stages, the EN 12255 series remains the backbone of European engineering practice. It sets general engineering requirements, ranging from the fundamentals of design and construction to specific technological processes such as mechanical treatment, biological filtration, and sludge management. Crucially, it covers the physicochemical processes that will form the basis for the new upgrades in tertiary and quaternary treatment.
EU Directive 2024/3019 transforms wastewater treatment plants into “Resource Recovery Centers,” establishing a new standard for environmental stewardship while simultaneously demanding advanced knowledge and technology.
On September 1, 2026, the Law of Georgia on Water Resources Management enters into force. The corresponding technical regulations will define the standards required for local compliance. However, since this new legislation was developed in harmony with EU law, it is expected that upcoming technical regulations will align closely with the new directive. Therefore, meeting the requirements of the EU directive should serve as a guarantee for compliance with the national Water Law.