აღიარებული სტანდარტების ინტეგრირება წყლის კანონის ტექნიკურ რეგლამენტებში - ჯგუფი A: სასმელი წყლის უსაფრთხოება
ქვემოთ წარმოდგენილი სტანდარტები და ეროვნული რეგულაციები ქმნის იმ საფუძველს, რომელზეც აგებულია სასმელი წყლის უსაფრთხოების სისტემა გერმანიასა და ევროკავშირის მრავალ ქვეყანაში:
• KTW
• DVGW W270
• TrinkwV
KTW/DVGW/W270 სერტიფიკატები, რომლებიც გერმანიის კანონმდებლობითაა მოთხოვნილი, უზრუნველყოფს, რომ მოწყობილობაში გამოყენებული მასალები უსაფრთხო იყოს ადამიანის ჯანმრთელობისთვის და არ ცვლიდეს სასმელი წყლის თვისებებს.
• KTW - გერმანიის პლასტმასის მასალებისა და სასმელი წყლის სტანდარტი, გერმანიის გარემოსდაცვითი სააგენტოს (UBA) სახელმძღვანელო მითითებებია, რომელიც სასმელ წყალთან კონტაქტში მყოფი მასალების ქიმიურ უსაფრთხოებას ამოწმებს.
• DVGW W270 (გერმანიის ბუნებრივი აირისა და წყლის ასოციაცია) სერტიფიკატი ადასტურებს მოწყობილობის შესაბამისობას ყველა ტექნიკურ და ჰიგიენურ მოთხოვნასთან.
გერმანიის სასმელი წყლის დადგენილების - TrinkwV[1]-ის მე-14 მუხლის შესაბამისად, წყლის მრიცხველების მასალები უნდა აკმაყოფილებდეს ამ მოთხოვნებს, რაც იმის გარანტიას იძლევა, რომ მოწყობილობა წყალმომარაგების სისტემაში ბაქტერიულ დაბინძურებას არ შეუწყობს ხელს.
DVGW-ის ტექნიკური წესები უკავშირდება და ეყრდნობა DIN EN ISO 4064 სტანდარტს და აღნიშნავს, რომ წყლის მრიცხველები MessEG-ის გაზომვისა და კალიბრაციის შესახებ გერმანიის ფედერალური კანონის დამოწმების მოთხოვნებს ექვემდებარება. (DIN EN ISO აბრევიატურები იმაზე მიგვითითებს, რომ დოკუმენტი ერთდროულად სამივე - საერთაშორისო (ISO), ევროპისა(EN) და გერმანიის(DIN) დონეზეა მიღებული).
ერთობლივად, ეს ოთხი რეგულაცია უზრუნველყოფს, რომ გერმანიის სასმელი წყლის სისტემებში გამოყენებული ნებისმიერი კომპონენტი (მრიცხველები, სარქველები, მილები, საზომი და საკონტროლო ხელსაწყოები, და სხვა) იყოს: სამართლებრივად შესაბამისი (TrinkwV), ქიმიურად უსაფრთხო (KTW), მიკრობიოლოგიური ზემოქმედების მიმართ მდგრადი (W270), და სრულად გამოცდილი და სერტიფიცირებული აღიარებული ავტორიტეტის მიერ (DVGW).
წყაროები:
[1] - TrinkwV
დეზინფექციის გვერდითი პროდუქტები - როგორ გვიცავს და რით გვემუქრება დამუშავებული წყალი
26 აგვისტო, 2025
წყლის დეზინფექცია აუცილებელია მისი გაუსნებოვნებისთვის, თუმცა, მას თავისი უარყოფითი მხარეც აქვს და ჯანმრთელობის რისკებს უკავშირდება.

The standards and national regulations presented below form the foundation upon which the drinking water safety system in Germany and many EU countries is built:
- KTW
- DVGW W270
- TrinkwV
The KTW/DVGW/W270 certificates, required by German legislation, ensure that the materials used in the equipment are safe for human health and do not alter the properties of drinking water.
-
KTW — The German standard for plastic materials and drinking water, defined by the guidelines of the German Environment Agency (UBA), which verifies the chemical safety of materials in contact with drinking water.
DVGW W270 certificate (German Technical and Scientific Association for Gas and Water) confirms the compliance of equipment with all technical and hygienic requirements.
In accordance with Article 14 of the German Drinking Water Ordinance — TrinkwV[1], materials used in water meters must satisfy these requirements, guaranteeing that the device will not contribute to bacterial contamination within the water supply system.
The technical rules of DVGW are linked to and rely upon the DIN EN ISO 4064 standard, indicating that water meters are subject to verification requirements under Germany's Federal MessEG (Measures and Verification Act). (The combined abbreviation DIN EN ISO signifies that the document is adopted simultaneously across three levels: International (ISO), European (EN), and German (DIN)).
Together, these regulations ensure that any component used in German drinking water systems (meters, valves, pipes, measuring and control instruments, etc.) is: legally compliant (TrinkwV), chemically safe (KTW), resistant to microbiological impact (W270), and fully tested and certified by a recognized authority (DVGW).