გერმანიასა და ევროკავშირის მრავალ ქვეყანაში, ასევე საერთაშორისო ინდუსტრიაში, პროდუქციის ხარისხის, გარემოსდაცვითი მართვისა და შრომის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა ქვემოთ წარმოდგენილ საერთაშორისო მართვის სისტემების სტანდარტებს ეფუძნება:
• ISO 9001
• ISO 14001
• ISO 45001
ISO 9001, 14001, 45001 მართვის სტანდარტები ქმნის საერთო ფუნდამენტურ ჩარჩო-სისტემას მათ შორის იმ ორგანიზაციებისთვის, რომლებიც წყლის რესურსების მართვაში მონაწილეობენ. ისინი უზრუნველყოფენ საკანონმდებლო მეტროლოგიის მოთხოვნების შესრულებასა და გერმანული ბაზრისთვის მზადყოფნის სტატუსს.
• ISO 9001 - ხარისხის მართვის სტანდარტი. იგი განსაზღვრავს, თუ როგორ უნდა ჩამოყალიბდეს, დაინერგოს, შენარჩუნდეს და მუდმივად გაუმჯობესდეს ხარისხის მართვის სისტემა (QMS). საკანონმდებლო მეტროლოგიის მიმართულებით (MessEG) იგი ტექნიკურად მნიშვნელოვანია MID-ის D ან H1 მოდულებთან შესაბამისობისთვის. WELMEC სახელმძღვანელოს მიხედვით, ISO 9001-ის ფლობა აღნიშნულ მოდულებთან შესაბამისობის პრეზუმფციას ქმნის.
• ISO 14001 - გარემოსდაცვითი მართვის სტანდარტი, რაც გარემოსდაცვით პრობლემებთან სტრატეგიული მიდგომისთვის გამოიყენება. იგი გარემოსდაცვითი მართვის სისტემებისთვის განსაზღვრავს კრიტერიუმებს.
• ISO 45001 - შრომის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის სტანდარტების ფლაგმანი, რომელიც სამუშაო ადგილზე რისკების შემცირებასა და უსაფრთხო სამუშაო პირობებს უზრუნველყოფს.
ISO 9001, 14001 და 45001 სტანდარტები კომპანიებს ავალდებულებს, ტექნიკური ინოვაციების სტაბილურ და აუდიტირებულ კორპორაციულ გარემოში შეიმუშავონ.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ სერტიფიკატების ფლობა TrinkwV-ის სავალდებულო მოთხოვნა არაა, ისინი ქვეყანაში ბიზნეს საქმიანობის საწარმოებლად კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. ამ მართვის სტანდარტების ფლობა გერმანული სამთავრობო უწყებებისა და კომუნალური კომპანიებისთვის მომწოდებლის მაღალკვალიფიციურობის ნიშანს წარმოადგენს.
ეს სტანდარტები ქმნის ორგანიზაციულ ჩარჩოს ტექნიკური შესაბამისობისთვის ისეთ მკაცრ ნორმებთან, როგორებიცაა EN ISO 7027 და EN 1484. მათი ფლობით კომპანია ადასტურებს, რომ მისი პროდუქცია და კალიბრაციის სერვისები (<0.05% FS სიზუსტით) სრულად თავსებადია AbwV და TrinkwV გარემოსთან.
გერმანული „ოქროს სტანდარტი“ ჩამდინარე წყლების მართვაში: კანონი, ტექნოლოგია და პრაქტიკა
13 თებერვალი, 2026
ჩამდინარე წყლების დამუშავების გერმანული კანონმდებლობა.
დეზინფექციის გვერდითი პროდუქტები - როგორ გვიცავს და რით გვემუქრება დამუშავებული წყალი
26 აგვისტო, 2025
წყლის დეზინფექცია აუცილებელია მისი გაუსნებოვნებისთვის, თუმცა, მას თავისი უარყოფითი მხარეც აქვს და ჯანმრთელობის რისკებს უკავშირდება.
COD-დან TOC/TNb-მდე: რატომ იცვლება გარემოსდაცვითი, მუნიციპალური და ინდუსტრიული წყლის ანალიტიკა და რას ნიშნავს ეს საქართველოსთვის
17 ივლისი, 2026
ევროკავშირის ახალი სტანდარტები წყლის ანალიზში COD-დან უფრო ზუსტ TOC/TNb მეთოდზე გადასვლას მოითხოვს. საქართველოსა და სომხეთისთვის კანონმდებლობის ამ ცვლილებასთან ჰარმონიზაცია ევროინტეგრაციის პროცესში სტრატეგიული აუცილებლობაა.

Integrating Recognized Standards into the Technical Regulations of Water Law - Organizational Management Systems
3 August, 2026
2 min read
In Germany, many EU countries, and international industry, ensuring product quality, environmental management, and occupational health and safety is based on the international management system standards presented below:
• ISO 9001
• ISO 14001
• ISO 45001
The ISO 9001, 14001, and 45001 management standards create a common fundamental framework, including for organizations involved in water resource management. They ensure compliance with legal metrology requirements and readiness status for the German market.
• ISO 9001: Quality management standard. It defines how a Quality Management System (QMS) should be established, implemented, maintained, and continually improved. In the direction of legal metrology (MessEG), it is technically significant for compliance with modules D or H1 of the MID (Measuring Instruments Directive). According to WELMEC guidance, holding ISO 9001 creates a presumption of conformity with these modules.
• ISO 14001: Environmental management standard used for a strategic approach to environmental issues. It sets criteria for environmental management systems.
• ISO 45001: The flagship occupational health and safety standard, which ensures the reduction of workplace risks and safe working conditions.
The ISO 9001, 14001, and 45001 standards oblige companies to develop technical innovations within a stable and audited corporate environment.
Although holding these certificates is not a mandatory requirement of TrinkwV (Drinking Water Ordinance), they are critically important for conducting business activities in the country. Holding these management standards represents a mark of high qualification of the supplier for German government agencies and municipal utilities.
These standards create an organizational framework for technical compliance with such strict norms as EN ISO 7027 and EN 1484. By holding them, a company confirms that its products and calibration services (with < 0.05% FS accuracy) are fully compatible with the AbwV and TrinkwV environment.